Na ČVUT se utkali roboti z Lega

Robosoutež 2017 pro základní školy byla zahájena! Reportáž z prvního dne na Novinky.cz.

Na ČVUT se utkali roboti z lega

Na půdě ČVUT v Praze v pátek soutěžili roboti sestavení z lega, respektive jejich tvůrci. V „Robosoutěži“ se utkalo 80 týmů složených z žáků druhých stupňů základních škol.

„Každý ten robot musí ze dvou zásobišť nabrat míčky, ty někam odvézt a hodit do terče, nejlépe úplně dopředu. Čekali jsme, že to moc dobře nepůjde, ale děti nás překvapují. Jsou hrozně dobrý,“ řekl Novinkám Michael Šebek z Katedry řídící techniky.

Na sestavení robota měli žáci 14 dnů, poslední týden věnovali programování. Ne vždy to dopadlo úplně dobře.

„Jelikož jsme na začátku nenabrali žádný míčky, tak jsme dopadli blbě. Kdyby nám ale fungoval dotykový senzor, tak jsme mohli dojet ještě druhou stranu a nějaký body bychom měli,“ popsal za tým Mrkviček Štěpán Hanzálek.

Tým Šroubků byl naopak mile překvapen, když se jejich robotovi podařilo nasbírat v první jízdě osm bodů.

Podle Michaela Šebka je dobré, když děti získávají základní znalosti a zároveň si hrají. „Hlavní je hrát si, být tvořivý, ta fakta se naučí vždycky,“ poznamenal.

Podobné soutěže na ČVUT pořádají i pro vysokoškoláky a středoškoláky. Žáci základních škol se takhle utkali potřetí.