Přednáška: Jan Smíšek (ESA a TU Delft) - Výzkum dálkového řízení a sdílené autonomie v Telerobotic & Haptics Lab.

Pátek, 13. Květen 2016 - 10:00 - 11:00
Zveme vás na odbornou přednášku našeho bývalého studenta ('11), který dnes pracuje jako výzkumný inženýr v Evropské kosmické agentuře (ESA) a současně je Ph.D. studentem na TU Delft v Nizozemsku. Přednáška proběhne v seminární místnosti K14 na Katedře řídicí techniky FEL ČVUT v Praze, Karlovo náměstí 13/E.

Abstrakt

Evropská kosmická agentura (ESA) provádí výzkum a vývoj technologií pro budoucí průzkumné vesmírné mise, které budou využívat dálkově ovládané roboty. Dálkové řízení robota nabízí v podstatě dva extrémní přístupy: a) přímou tele-manipulaci, která poskytuje flexibilitu, ale vyžaduje neustálou pozornost lidského operátora; b) a plnou automatizaci, který postrádá flexibilitu, ale poskytuje vynikající výkon v předvídatelných a opakujících se úkolech.

Aktuální stav poznání bude v průběhu přednášky demonstrován na sérii nedávných letových experimentů, které provedla laboratoř tele-robotiky a haptiky (Telerobotics and Haptics lab) ESA. V těchto experimentech byli různí pozemní roboti řízeni astronauty z paluby mezinárodní vesmírné stanice (ISS) přes síť geostacionárních družic (s časovým zpožděním smyčky 0,85 sec).

Kromě toho tato přednáška představí kompromis mezi tele-manipulací a automatizací nazývaný haptické sdílené řízení, u kterého se řídicí pokyny od operátora a automatického systému slučují pomocí hmatové síly na společném ovládacím rozhraní. Taková konstrukce má potenciál překonat některé problémy interakce mezi člověkem a strojem, které se často objevují v automatickém řízení - ztráta dovedností a situační povědomí operátora.

Bio

Jan Smíšek je inženýr věnující se robotice v laboratoři tele-robotiky a haptiky (Telerobotics and Haptics lab) v Evropském kosmickém výzkumném a technologickém centru (ESTEC) největším pracovišti Evropské kosmické agentury (ESA), které se nachází v Noordwijku v Nizozemsku. Zároveň je také doktorandem na Control and Simulation department, Faculty of Aerospace Engineering, Delft University of Technology, kde vyučuje magisterské předměty souvisejících s řízením a rozhraním mezi člověkem a strojem (HMI). Jan je náš absolvent, který obdržel inženýrský titul v oboru Systémy a řízení v roce 2011.

Budeme rádi, pokud se v případě zájmu zaregistrujete k akci na Facebooku.

Titulní obrázek převzat z http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2013/03/Robotic_manipulator_in_T...(c) 2013 ESA/Guus Schoonewille.