Učitelé Kybernetiky a robotiky pomáhali po zemětřesení v Itálii

Evropský výzkumný projekt TRADR, na kterém se podílejí učitelé Kybernetiky a robotiky, vyvíjí metody a technologie, které umožňují týmům lidí a robotů spolupracovat. Jedním z úkolů projektu TRADR je poskytnout informaci o místech, která jsou lidem nepřístupná při záchranných a vyhledávacích misích. Pro tento účel se používají mobilní roboty a drony.

Italské město Amatrice o 2640 obyvatelích bylo 24. 8. 2016 v 3:56 téměř zcela zničeno zemětřesením. Zahynulo 232 obyvatel. Tým projektu TRADR byl pozván, aby při jednodenní misi v Amatrice 1. 9. 2016 zkoumal dva pobořené středověké kostely. Během 36 hodin bylo nutné připravit roboty, software a pomocný materiál a vyrazit do Itálie. V týmu TRADR byli z ČVUT garant oboru Robotika magisterského programu prof. Václav Hlaváč (na obrázku nahoře v přední řadě druhý zleva) a doktorand Ing. Vladimír Kubelka (poslední vpravo).

Průzkumu se zúčastnily dva mobilní roboty (ČVUT, La Sapienza University Rome), dva větší drony Falcon (Ascending Technologies München) a jeden menší dron DJI Phantom 5 (La Sapienza University Rome, Fraunhofer Institute Sant Augustin). Roboty spolupracovaly při průzkumu kostelů San Francesco a San Agostino.

Mise byla velmi úspěšná. Data posbíraná během průzkumu se zpracovala a postupně se předávala italským hasičům, kteří řídili záchranné práce, a také italskému ministerstvu kultury. Účastníkům projektu mise přinesla cenné zkušenosti, které uplatní při dalším výzkumu.