Hurá na Mars! Jsme ve finále Mars Colony Prize!

Naši studenti společného evropského magisterského programu SpaceMaster jsou ve finále světové soutěže Mars Colony Design Competition pořádané americkou společností The Mars Society!

Americká společnost The Mars Society pořádá světovou soutěže Mars Colony Design Competition. Cílem soutěže je získání nejlepšího návrhu pro kolonii na Marsu pro tisíc lidí, která by byla schopna dlouhodobého fungování. Kolonie musí být navržena co nejvíce jako samoudržitelná, návrhy musí počítat s vlastní produkcí potravin, energie, užitečných výrobků, materiálů, dopravních prostředků a strojů. Samozřejmostí je masivní využívání 3D tisku, robotů a umělé inteligence. S předpokladem poklesu cen za dopravu ze Země na 500 USD/kg a z Marsu na Zemi na 200 USD/kg je třeba navrhnout ekonomiku dovozu (a později i exportu) zboží.

Do soutěže se přihlásilo se svými návrhy 100 týmů. Nejprve z nich bylo vybráno 25 semifinalistů a pak 10 finalistů. Ti budou své návrhy prezentovat říjnu 2019 před porotci na konferenci Mars Society na Univerzitě Jižní Kalifornie. Cena za první místo je 10 tisíc dolarů, za druhpět tisíc a za třetí dva tisíce.

Úspěšný návrh týmu Dvaraka studentů evropského magisterského programu SpaceMaster vznikl během prvního roku magisterského studia, který studenti podle pravidel programu SpaceMaster absolvovali za polárním kruhem ve švédské Kiruně. Dobrá zpráva o postupu do finále je zastihla krátce po příjezdu na ČVUT do Prahy, kde budou absolvovat druhý ročník, psát a obhajovat diplomku. Jejich pražské předměty na katedře řídicí techniky se částečně kryjí s předměty programu KyR.

Za měsíc pojedou (za finanční podpory katedry řídicí techniky) do Kalifornie na konferenci The 22nd Annual International Mars Society Convention, kde proběhnou závěrečné prezentace finalistů, a rozhodne se o vítězi.

Držíme – nyní už našemu - týmu Dvaraka palce!

A na konec pár obrázků z úspěšného návrhu: