Jakub Drs

absolvent Kybernetiky a robotiky 2015
Jakub Drs

Vědecké experimenty mě vždycky bavily. Už na základní škole jsem jimi oslňoval učitele fyziky, kteří neočekávali, že od bzučícího relé napájeného plochou baterií lze dostat elektrický šok, a za některé své další experimenty jsem byl dokonce oceněn ředitelskou důtkou.

Ve svém vzdělávání jsem dále pokračoval na SPŠ Sdělovací techniky v Panské, kde jsem se věru naučil obrovské množství pro vědu užitečných dovedností, jako je programování, bastlení, slušné základy matematiky (Wolfram hodně pomohl) a pití piva.

Ze studia na ČVUT, bych poté vypíchl možnost seznámit se s báječnými lidmi, získat širší rozhled a podívat se trochu do světa. Osobně jsem s cestováním začal poměrně pozdě, čehož dnes trochu lituji, a to tak, že jsem tuším ve druháku o prázdninách popadl batoh a vyrazil nazdař bůh stopem do Evropy. Byl to v pravdě obrovský zážitek, který ve mně probudil jistou cestovatelskou zálibu. Z tohoto hlediska mi poté dále pomohl výzkumný projekt, do kterého jsem se zapojil v rámci své bakalářské práce a díky kterému jsem se mohl dvakráte podívat na mezinárodní konferenci, a to jednou ve Spojených Státech a po druhé v Německu. Co se však týče delšího studijního pobytu, tak žádná sláva. Opět dnes trochu lituji. Na Erasmu jsem za celé studium nikdy nebyl a vyrazit na delší dobu do zahraničí se mi podařilo až na poslední rok, o který jsem si prodloužil své magisterské studium.

V rámci této stáže jsem se podíval na technickou univerzitu v Eindhovenu v Nizozemsku a také, díky šťastné náhodě, neboť se tam stěhovala celá má výzkumná skupina, na EPFL ve Švýcarsku (řekněme jedna z pěti předních technik v Evropě). Pokud bych měl porovnat tyto univerzity s ČVUT, a to především z pohledu výzkumu, neb výuky jsem se zde neúčastnil, je zde v první řadě daleko více peněz z čehož plyne i snazší přístup k vybavení a technice a na výzkum je obecně kladen vyšší důraz. Nicméně z mého pohledu je stejně hlavní faktor ten lidský, takže ČVUT není ani v nejmenším vyřazeno ze hry. Naopak jistý nedostatek vybavení podněcuje vlastní tvořivost a vede mnohdy k daleko elegantnějším řešením, než pokud máte všechno po ruce.

Z osobní zkušenosti můžu říci, že vzdělání získané na elektrofalkultě je velice dobrý základ pro celou řadu oblastí, neboť s několika jednoduchými triky, jako je správné nastavení osciloskopu, uzavření zpětné vazby, odfiltrování 50 Hz rušení z naměřených dat či návrh jednoduchého zesilovače, vytřete spoustě lidí zrak. V mém případě správné nastavení PID regulátoru, což je první věc, kterou se naučíte na katedře řídicí techniky, vyústilo v nabídku na doktorát na EPFL.

V současné době si tedy užívám alpského pohoří a o pracovní době se zabývám mikroobráběním za pomoci femtosekundových laserů a výrobou mikroskopických optických komponent. A ty zmíněné elektrotechnické fígle jsou stále užitečné...

Své povídání bych asi zakončil povzbuzením, abyste se nebáli výzev, neb ve škole je všechno jenom na zkoušku a když neuspějete, houby se stane. Nicméně v opačném případě to může to být velká výhra ...

Jakub Drs