Jakub Tomášek

Absolvent Kybernetiky a robotiky, 2016

Já jsem vystudoval v jedné z prvních várek KyRu (2010-2016) a specializoval jsem se na řídící systémy. Svůj první regulátor jsem si ale vyladil už na průmce a tak jsem měl v hodně věcech docela náskok (a v jiných byl zas naopak pozadu). Program je hodně flexibilní a myslím, že se v něm najde každý, co si rád hraje. Získáte dobrý přehled a vhled do toho, jak “technologie” fungují. A potom to aplikujete.

Vysoká škola je místo příležitostíjaké si to uděláte, takové to máte. Já první dva roky při studiu pracoval jako programátor na živnosťák. Stipendia a finanční podpora v laboratoři mi umožnily se poté plně věnovat studiu a výzkumu. Zároveň jsem dostal několik příležitostí vycestovat a poznat, jak to chodí na jiných univerzitáchmimo jiné jsem strávil půl roku na stáži v Jižní Koreji a studoval na NTU v Singapuru.

Vždycky mě fascinoval vesmír a tak jsem ke konci studia skočil na příležitost strávit půl roku v Evropské vesmírné agentuře (ESA) v Nizozemsku. Postavil jsem tu robota simulujícího stav bez gravitace a napsal o tom diplomovou práci. V práci pro Evropskou vesmírnou agenturu pokračuji i teď po dokončení studia ve španělské firmě GMV. Poslední rok jsem se podílel na stavění a testovaní měsíčního robotického vozítka (roveru) pod vulkánem El Teide na španělském ostrově Tenerife.

V KyRu jak mezi studenty tak mezi učiteli najdete zapálené a progresivně smýšlející lidi a to je to hlavní. ČVUT se možná propadá v různých univerzitních žebříčcích, ale z vlastní zkušenosti vím, že člověk s KyRem se mezi absolventy z MIT, ETH, či Stanfordu rozhodně nepropadne.

Žijeme v době, kdy nám technologie víc a víc zasahují do života. Roboti emigrují z továren, už teď se po silnicích v některých zemích prohánějí autonomní auta a algoritmy můžou být lepší v diagnostice některých nemocí než doktoři. Věřím, že studovat KyR je jedna z cest, jak se v tomhle novém světě stále komplexnějších technologií navigovat a prosadit.