Lenka Mudrová

absolventka Kybernetiky a robotiky 2012
Lenka Mudrová

Vystudovala jsem elektrotechnickou průmyslovku se zaměřením na počítačové systémy a chtěla jsem v tom pokračovat, takže FEL pro mě byla odpočátku jasná volba. Osud mě zavál na prezentaci programu Kybernetika a robotika a tam to ve mně všechno “docvaklo” a rozhodla jsem se ji studovat. Na kybernetice se naučíte nejen dobře programovat, ale ovládáte počítačem jakýkoliv systém, na který si vzpomenete, pro mě to byli mobilní roboti. No a když při takovém řízení uděláte chybu, tak vám nezatuhne jenom počítač, ale robot vám přejede třeba nohu (v tom lepším případě)... ať žije má vlastní zkušenost :)

Po vystudování magisterského oboru Robotika na programu KyR jsem pracovala pro firmu, která rozjížděla nové robotické linky pro Škodovku. Když jsem pak stála v továrně a testovala svůj program na tři metry vysokém robotovi, tak se pak hodilo to přejetí nohy ze studentských let. Ovšem tato práce pro mě nebyla dostatečnou výzvou a rozhodla jsem se jít na doktorské studium. I když program KyR nabízí kvalitní doktorské studium, rozhodla jsem se studovat v cizině, především proto, abych zjistila, jak se to dělá jinde. No a víceméně náhodou jsem se dostala do Anglie, a to konkrétně do Birminghamu. Zde jsem se více přesunula do výzkumu umělé inteligence, která je ale stále aplikována na reálné mobilní roboty.

Také se mi naskytla příležitost učit. Bohužel Britský systém vysokoškolského vzdělání neklade na studenty příliš velké nároky. Myslím si, že české vzdělaní je nejen kvalitnější, ale že na člověka klade i vyšší, ale reálné nároky. Protože teprve výzva vás posune dopředu a připraví vás na skutečnou práci.

Na oboru Kybernetika a robotika mě nejvíce bavilo právě to, že to byla výzva. I teď, několik let poté, čerpám znalosti a zkušenosti z těch předmětů, které daly zabrat, a znalosti z těch jednoduchých jsou ta tam - pár příkladů za vše. Nedávno jsem kolegovi pomáhala pochopit Fourierovu transformaci v komplexních číslech, kterou potřeboval, aby si robot mohl automaticky modelovat a následně se naučit trajektorie lidí pohybujících se v kancelářích. Nedávno jsem zužitkovala i znalosti o real-time řízení, když jsem oponovala článek na konferenci. A v neposlední řadě jsem to vždycky já, kdo běhá s měřákem okolo robotů a diagnostikuje, třeba jako před rokem, když se nám z robota vznesl obláček dýmu. Jsem to já, protože většina mých kolegů vystudovala čistou výpočetní techniku a svět pro ně končí klávesnicí. Ale pro nás kyberáky ne… My máme svět plný možností.

Lenka Mudrová