Řídíme interaktivní vánoční stromek na mazací tramvaji

Minulý rok jsme pro vás postavili interaktivní vánoční stromek ve vestibulu ČVUT na Karlově náměstí, letos nás oslovili z Technetu, jestli bychom nechtěli dát náš stromeček na korbu mazací tramvaje, aby si s ním mohl pohrát každý. Ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Praha a slowtv.cz jsme ho včera slavnostně spustili.

Více si o něm můžete přečíst na Technetu  Na pražské tramvaji jezdí zvláštní vánoční strom. Rozsvítit ho musíte vy, sledovat a řídit stromek z pohodlí domova zde Právě teď: mazací tramvaj jede Prahou nebo tramvaj dožeňte s mobilním webem OvladejStromek.cz.

Na stromku je řetěz jednotlivě adresovatelných RGB LED (WS2811), které řídí Raspberry PI 2. Blikání LEDek není jen tak ledajaké, řídí se podle vlnové rovnice simulující vlny šířící se po světelném řetězu. Každý může toto virtuální prostředí ovlivnit "svojí vlnou", zaslanou přes webové rozhraní, a na stromku tak vznikají barevné vzory, které společně vytvářejí všichni dohromady.

"Tolik práce a při tom taková blbost", tak to nám znělo v hlavě při přípravě projektu mnohokrát, ale věříme, že to stálo za to. I když jsme měli systém skoro připravený, museli jsme ho nakonec významně upravit. Jezdili jsme například po vozovně s osciloskopem, abychom změřili rušení napájení. Hardware jsme museli připravit na venkovní prostředí a zimu - může si teď tedy třeba sám zatopit. Software se musel upravit tak, aby jsme s ním udrželi spojení na mazací tramvaji, vydržel časté vypínání a doznal výrazných změn ještě den před spuštěním, protože naše původní řešení, navržené na provoz v našem vestibulu, by nevydrželo nápor zájemců z celé republiky.

Autoři stromečku Jirka Zemánek a Martin Gurtner tímto děkuji (vedle svých tolerantních partnerek) všem pracovníkům Katedry řídicí techniky, kteří se o úspěšné spuštění projektu zasloužili. Díky za IT podporu Alešovi Kapicovi a Martinovi Samkovi, za rady a pomoc s Linuxem Pavlovi Píšovi, za vývoj webového rozhraní Filipovi Kirschnerovi, za mechanické práce našemu mistrovi Ladislavu Čmelíkovi a díky patří také našim vedoucím Zdeňkovi Hurákovi a Michaelovi Šebkovi za podporu a vlastně vám všem, díky kterým u nás na katedře můžeme dělat i takové věci.

Veselé vánoce! :)