Robot Ludvík to pořádně rozjel. Podívejte se na jeho předvánoční koncerty s PKF – Prague Philharmonia

Pondělí, 21. Prosinec 2020 - 15:45
Humanoidní robot Ludvík, který je dílem studentů programu Kybernetika a robotika a nedávno uváděl fakultní den otevřených dveří, získal další angažmá v orchestru PKF – Prague Philharmonia. Vystoupil v online koncertní řadě pro děti z pražského Rudolfina. První díl s titulem Cesta k pramenům se odvysílal 29. listopadu, druhý koncert s názvem Hledá se oslavenec měl premiéru 20. prosince. Oba díly jsou nyní ke zhlédnutí na kanálu YouTube.

Humanoidní robot Ludvík se skládá ze 31 546 dílků lega, a kromě plynulé jízdy a komplexních pohybů hlavy a paží dokáže také mluvit. V roce 2019 jej zkonstruovali studenti Martin Šrámek a Matěj Štětka v rámci studijního programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT. Fanoušci robotiky se s Ludvíkem mohli seznámit už loni v při populární Robosoutěži ČVUT a na koncertech PKF Prague Philharmonia pro děti v Rudolfinu. Letos tento robot uváděl online Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické a jeho koncertní „kariéra“ pokračuje dál.

Podívejte se na Ludvíka na dětských koncertech PKF

První koncert oblíbené dětské koncertní řady PKF – Prague Philharmonia s titulem Cesta k pramenům se měl původně konat v Rudolfinu jako živé představení. Kvůli vládním opatřením ho ale orchestr za podpory přátel a podporovatelů sehrál až o měsíc později, před kamerami Movie Factory. Online premiéru měl v neděli 29. listopadu a je nyní ke zhlédnutí na YouTube. Za necelých 45 minut poznají děti hudbu Leoše Janáčka, Igora Stravinského nebo Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Ve vystoupení podle scénáře Šárky Krejčí a Zuzany Burianové účinkují Stela Chmelová jako Lupi a Filip Sychra jako Šíma. PKF – Prague Philharmonia hrála pod taktovkou dirigenta Lukáše Klánského.

Robot z FEL ČVUT nechybí ani ve druhém dílu této koncertní řady, který má název Hledá se oslavenec a natáčel se v pondělí 14. prosince. Online premiéra tohoto představení se uskutečnila v neděli 20. prosince od 10.00 hodin. Oslavy 250. výročí narození jednoho z největších skladatelů vůbec zaměstnaly hudebníky po celém světě a PKF – Prague Philharmonia nemohla být výjimkou. Ludwiga van Beethovena jsme si v programu koncertu pro děti v Rudolfinu pod taktovkou Leoše Svárovského připomněli prostřednictvím úryvků z jeho nejslavnějších skladeb. Nechybělo například známé „bušení osudu" ze Symfonie č. 5 „Osudová". V provedení sólisty Matyáše Meinczingera se představila Beethovenova mistrovská díla pro klavír.

„Jsem rád, že robot Ludvík nachází stále nové role a dokáže díky dramaturgii orchestru PKF – Prague Philharmonia spojovat staré s novým. Spolu s jeho tvůrci jej stále zdokonalujeme, a jednou bude možná orchestr sám dirigovat,“ usmívá se Martin Hlinovský, vedoucí projektu z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.

Celý záznam koncertu Cesta k pramenům zhlédnete zde, koncert Hledá se oslavenec najdete v kompletním záznamu pod tímto odkazem.

Cesta k pramenům - záznam koncertu (29. 11. 2020)

Hledá se oslavenec - záznam koncertu (20. 12. 2020)