Na projektu pracovali vědci tři roky a povedlo se jim sestrojit dron, který kombinuje schopnosti malých bezpilotních letadel a miniaturních detektorů radioaktivního záření. Tyto detektory jsou integrovány do malých a flexibilních dronů, které využívají umělou inteligenci. Jsou tak řízeny autonomně, bez lidského zásahu. Výhodou použitých detektorů je, že jsou schopny detekovat statické i pohyblivé gama záření.
Oproti současným systémům dokáže dron nalézt radioaktivní zdroj velmi rychle, a to i na rozsáhlém území a v obtížně přístupných terénech. Podle doc. Martina Sasky, vedoucího skupiny Multirobotických systémů působícího na katedře kybernetiky využije drony například policie, armáda nebo jaderné elektrárny. Efektivní budou především při kontrolách na hranicích, v přístavech, letištích nebo v místech havárií. Prototyp zařízení už je hotový a připravený pro nasazení u koncového zákazníka.
Více informací o dronu a odkaz na video zachycující identifikaci radioaktivního zdroje naleznete na: https://fel.cvut.cz/cs/aktualne/novinky/31517-ztratil-se-radioaktivni-zdroj-vyvojari-dronu-z-fel-cvut-navrhli-reseni-radron-ktere-pomuze-zachrannym-slozkam