Cílem tohoto partnerství je pětiletá podpora akademického výzkumu, který se zaměří na bezpilotní prostředky schopné rychlých, precizních manévrů i v nízkých výškách, a to zcela autonomně, bez závislosti na globální navigaci.
Do projektu se zapojí tým expertů z Fakulty elektrotechnické ČVUT, konkrétně třeba i docent Martin Hromčík z Katedry řídicí techniky, který je zkušený odborník na řídicí systémy letadel a pokročilé algoritmy automatického řízení. Dále se projektu zúčastní také doc. Martin Saska a doc. Karel Zimmermann, prostor bude i pro tým čtyř až pěti doktorandů.
Jedním z klíčových aspektů tohoto vývoje je schopnost dronů reagovat na okolní podmínky a operovat bez podpory GPS. Díky umělé inteligenci zvládne nový letoun manévry, které by lidský pilot nedokázal.
Tento projekt otevírá nové možnosti a prostor pro dlouhodobou spolupráci s touto mezinárodní společností, která patří k největším vojenským dodavatelům na světě. Lockheed Martin stojí za balistickými rakety Trident nebo za letouny jako je F-35 Lightning.
Výsledkem této spolupráce bude i návrh letounu, který následně postaví ústav Výzkumného a zkušebního letectví.