Jakub Tomášek: Důležité je naučit se kriticky myslet

Studijní program Kybernetika a robotika absolvoval v roce 2016. Jeho diplomová práce měla název Robotická platforma pro simulaci stavu snížené gravitace.

Vzpomínáte si, jaký byl váš první kontakt s robotem v dětství?

Vzdálený. Vzpomínám, že jsme s tátou čekali na první obrázky z robůtka Sojourner, který přistál na Marsu v roce 2003. Internetové spojení jsme tenkrát měli vytáčené a stáhnout jeden obrázek trvalo celý den. Asi to tenkrát rychleji přišlo z Marsu na zem než ze serveru JPL v Kalifornii do Čech :)

 

Proč jste si pro studium vybral právě program Kybernetika a robotika?

Je to nejlepší program v Čechách pro studium řízení a robotiky a vyrovná se kdejakým světovým programům. Tu poslední část jsem se teda dozvěděl až později :).

 

Jakou pracovní zkušenost považujete za klíčovou a proč?

První role po škole často určí směr, jakým se vydáte. Já jsem měl štěstí, že jsem se po škole dostal do Evropské vesmírné agentury a pracoval na vesmírných projektech vedle zkušených inženýrů z celé Evropy. To mi otevřelo dveře později – teď vedu sedmičlenný telerobotický tým v Singapurské firmě Kabam Robotics.

 

Jaké jsou podle vás hlavní výhody studia na katedře řídicí techniky?

Zpětně považuji obor řízení za skvělou volbu. Z toho, co jsem se naučil, stále čerpám i po 7 letech. Na škole jsem se naučil kriticky a analyticky přemýšlet. Sám vedoucí katedry profesor Šebek hlásá, že nás chtějí učit jak myslet, ne jak používat nástroje. A to se mně osvědčilo...

 

Vzpomínáte na některý studentský projekt? Čeho se týkal?

Na katedře se děje spousta zajímavých věcí. Vážných i zábavných. Můj vedoucí Jirka Zemánek často vymýšlí ty zábavné a pracuje na nich ve volném čase. Jednou přišel s nápadem ozdobit Vánoční stromeček speciálními světýlky, co si každý kolemjdoucí mohl ovládat na dálku z telefonu.  Byla to skvělá demonstrace vlnové teorie. Byla tak úspěšná, že to jezdilo přes Vánoce na slavné pražské tramvaji Mazačce :)