„Věk dětských posluchačů PKF se pohybuje mezi čtyřmi až osmi lety. V tuto chvíli hledáme pro robota jméno a chceme, aby se s ním děti především spřátelily. Zpočátku je bude je vítat, povídat si s nimi a bude jim rovněž vydávat soutěžní lístky. Naše ambice jdou ale ještě dále, kdy bychom ho chtěli postupně v dalších dílech dostat i na pódium. V jaké roli, to si necháme jako překvapení," řekla Iva Nevoralová z PKF pro ČTK.
Vedoucím projektu je Martin Hlinovský. Na sestavení robota pracovali intenzivně tři měsíce studenti Martin Šrámek a Matěj Štětka v rámci své bakalářské práce. Kromě lego kostiček (celkem 31 546 kusů!) použili pro výrobu i třicet motorů a senzorů, které ovládají pomocí počítačového programu. Spodní část robota je vyvinuta podle kultovního Číslo pět žije a kostičkový obličej je sestaven podle vzoru VALL-Iho. Robot umí jezdit dopředu, dozadu, má plně funkční ruce a studenti vymysleli, že se mohou měnit podle toho, co by robot měl dělat. Autoři robota do budoucna také uvažují, že by Ludvík rozpoznával řeč a dokázal odpovídat na jednoduché otázky.
Robot Ludvík je poměrně složitý projekt, který si vyžadoval několika týdenní přípravu, celkem na něm oba studenti dohromady strávili asi 500 hodin. Se zadavatelem PKF se kvůli němu tým scházel už od začátku roku. A jak hodnotí sami naši studenti průběh práce? Podle Matěje Štětky bylo nejdůležitější samotnou stavbu robota propojit s technikou a naprogramovat ho. "Občas se něco postaví a vlastně nevíme, jestli to bude v praxi fungovat, jak si myslíme. Ve finále je nejdůležitější celého robota naprogramovat. V programování máme ale mezery, ještě toho může umět mnohem víc.“ Celá akce zaujala i média, podívat se můžete na reportáž v České Televizi a TV Prima.
Robot se v budoucnu představí třeba na Dni otevřených dveří FEL a v rámci středoškolské robosoutěže. Na počátku roku pak opět navštíví Rudolfinum.