Proběhla odborná exkurze studentů KyR na Moravu

Ve čtvrtek a pátek 18. a 19.4.2024 se uskutečnil již 3. ročník (obnovené) Exkurze studentů (všech ročníků) programu Kybernetika a robotika do několika firem na jižní Moravě. Akci spolupořádala Katedra řídicí techniky FEL ČVUT a spolupracující firma Optimwise s.r.o.
KyR před JE Dukovany

Ve čtvrtek a pátek 18. a 19.4.2024 se uskutečnil již 3. ročník (obnovené) Exkurze studentů (všech ročníků) programu Kybernetika a robotika do několika firem na jižní Moravě. Akci spolupořádala Katedra řídicí techniky FEL ČVUT a spolupracující firma Optimwise s.r.o.

Ve čtvrtek jsme po cestě na jih navštívili Jadernou elektrárnu Dukovany, kde nám tamní automatizační inženýři připravili dvě velmi specializované (a opravdu perfektní, ještě jednou děkujeme do Dukovan) přednášky o řídicích systémech reaktoru a turbíny, které byly následovány prohlídkou cvičného velína.

Následně jsme se přesunuli už na jih k vesničce Suchohrdly u Miroslavi, kde jsme navštivili obří skleník firmy Bylinky s.r.o., který pro pěstování bylinek jako bazalka či majoránka v květináčích intenzivně využívá automatizaci. Studenti tak dostali potvrzení našich prohlášení o pestrosti aplikací řídicích systémů a automatizační techniky. Dekujeme pánům Bajkovi a Součkovi, že se nám věnovali.

A tento dojem o pestrosti oboru byl jistě dále posílen po následném přesunu jen "přes ulici" do bioplynové elektrárny a teplárny postavené hned vedle vepřína, která dotyčný skleník zásobuje elektřinou a teplem vyrobeným z ... kejdy. I pro tuto výrobu bylo zapotřebí využití netriviální automatizace, pod jejíž pokličku jsme mohli nahlédnout. Posíláme ještě jednou díky panu Kuthanovi.

Pak už jsme mířili do krásného Mikulova na ubytování a večerní společenský program ve vinném sklípku pana Solaříka Pod Kozím hrádkem. Mimo jiné tento nezapomenutelný večer potvrdil, že mezi studenty je mimořádně velké množství muzikantů. Užili jsme si tak hry několika kytar, flétny, trubky, houslí, tahací i foukací harmoniky, kachonu, a hlavně odvážného zpěvu. Panu Solaříkovi díky za zábavu... i shovívavost...

V pátek jsme pak na zpáteční cestě navštívili firmu Bosch Powertrain s.r.o. v Jihlavě. Byli jsme provedeni dvěma výrobními halami, viděli jsme přípravu hi-tech výrobní linky pro elektrické motory pro e-mobilitu, stejně jako další výrobní automatizaci, kolem nás přitom jezdily autonomní vozíky přepravující materiál z jedné části haly do druhé. Průvodce nám opět dělali automatizační inženýři, takže studenti mohli dostat kvalifikované odpovědi na své technické otázky. I zde ještě jednou posíláme díky do firmy Bosch za perfektní organizaci.

Na závěr ještě jednou díky zúčastněným studentům (a těm, na které se nedostalo, se omlouváme, ale zájem je opravdu obrovský a kapacita omezená), Petru Havlovi z firmy Optimwise, našemu bývalému absolventovi i kolegovi (jak jsme si připomněli, jde současně o prvního vedoucího cvičení předmětu Automatické řízení (ARI), jehož otisk na předmětu stále zůstává :-) za nápad, práci i podílení se na financování této akce, a katedře řídicí techniky za podílení se na financování této akce. I přestože si studenti zaplatili finanční příspěvek, tento tvořil skutečně jen menší část celkových nákladů.

A těšíme se na ročník 2025.

img_4997.jpeg
img_3268.jpeg