Začíná Robosoutěž pro 2. stupeň ZŠ. Přijďte se podívat!

Další ročník Robosoutěže pro 2. stupeň základních škol je tady a s ním i rekordní počet přihlášených. 150 týmů z 62 různých škol se rozhodlo si poměřit síly v rámci oblíbené soutěže, kde se proti sobě utkají jejich vlastnoručně vyrobení roboti. Akce pro mladé nadšence do robotiky právě začíná.

Již příští týden 24. 4.–26. 4. se již tradičně v Zengerově posluchárně na Karlově náměstí uskuteční velký boj o to, které týmy postoupí do velkého finále. To se bude konat na známém festivalu Maker Faire Prague.

Týmy to ale ani letos nebudou mít zcela jednoduché. Pro tento rok si pro ně pořadatelé z FEL ČVUT připravili úlohu Třídění barevných kostiček. Studenti tak museli sestavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně posbíral co nejvíce barevných kostiček ze soutěžní plochy a roztřídil je do dostupných zásobníků na hřišti. 

Robot má na průjezd dráhou jen 90 vteřin. Pro lepší orientaci budou ale na hřišti naváděcí černé čáry. Týmy, které se vždy skládají maximálně ze třech studentů, budou mít navíc možnost si před startem soutěže projet hrací plochu na nečisto. 

A jak hodnocení funguje? V každém kole proti sobě bojují dva týmy. Roboti jednotlivých týmů získávají body za umístění barevných kostek do horizontálního a vertikálního zásobníků. Více bodů navíc získají, pokud kostičky poskládají podle barev. Každý robot může získat maximálně 168 bodů. 

Z každého soutěžního dne postupují čtyři nejlepší týmy do velkého superfinále, které se uskuteční 12. května na Maker Faire Prague. Účastníci ale nehrají jen o postup do finále, ale také o hodnotné ceny. 

Stream z ROBOSOUTĚŽE

Autorem fotografie je Petr Neugebauer.